Fotogalerie


Školní rok 2017/2018


Vánoce na MKG 2017


Prima A na adaptačním kurzu

V pondělí devátého října jsme se všichni sešli na říčanském vlakovém nádraží. Všichni byli nadšení a plní očekávání. Cestu vlakem si celá třída moc užila, a dokonce došlo i na kytaru.
První den jsme se víceméně jen seznamovali s vedoucími a vybalovali zavazadla. Pokoje byly prostorné a čisté. Všem se moc líbily. Odpoledne se hrály různé seznamovací hry. Nám to připadalo poněkud dětinské, ale svůj důvod to jistě mělo. Večer jsme všichni padli vyčerpáním do postele.
Druhý den se paní učitelky rozhodly pro aktivity venku v přírodě. Bohužel byla o poznání větší zima než předchozí den, tak z toho téměř nikdo nebyl příliš nadšený. Nakonec jsme si ale hry na čerstvém vzduchu užili, protože nás moc bavilo šplhání na lanech. Večer jsme se dozvěděli něco nového o každém z nás pomocí osobních věcí, které nás charakterizovaly.
Třetí den všichni balili věci a kontrolovali pokoje. Vedoucí si pro nás připravily poslední hry a následovala cesta na vlak. Do Říčan jsme dorazili plní zážitků a energie.
 
Na adaptačním kurzu se nám moc líbilo!

Nela Dajbychová 1.A.


Prima B na adaptačním kurzu

S primou B jsme vyrazili na adaptační kurz v plném počtu osmnácti žáků 10. října 2017. Ubytovaní jsme byli v rekreačním areálu Stará Živohošť na břehu Slapské přehrady. Na koupání to pravda už nebylo, ale jinak nám počasí naštěstí přálo. První a jediné deštivé odpoledne jsme strávili v tělocvičně hraním především seznamovacích a kooperačních her. Všichni se aktivně účastnili a vytvořili hned z počátku dobrou atmosféru. Druhý den byl ve znamení sportovních her. Nakonec se vytvořila skupina nadšených hráčů ringa, kteří nechtěli přestat ani na oběd, a druhá skupina hráčů „středověku“, kteří se také nechtěli odtrhnout. Po obědě jsme šli na krátký výlet na vyhlídku na protějším břehu přehrady, slunce svítilo a stromy hrály podzimními barvami. Před večeří jsme ještě stihli krátké aktivity na hřišti. Večery jsme trávili společně ať už hraním na kytaru, bowlingem nebo oblíbenou hrou „městečko Palermo“. Poslední den dopoledne byly na programu hry na spolupráci ve skupině, které prezentovalo prolézání pavučinou, záchrana papírových trosečníků a přetahování lanem. Samozřejmě nesmělo chybět tak populární ringo a středověk. Po obědě nás již čekal autobus a odjezd domů. Děkuji všem žákům primy B, že s námi jeli, rádi hráli a bezvadně se zapojili do programu, a také panu učiteli Náprstkovi, že pomáhal s organizací kurzu.
 
Lubomír Skala, třídní učitel 

DAS FILMFEST 2017

Ve středu 18.10. 2017 se studenti MKG zúčastnili 12. ročníku festivalu německy mluvených filmů "Das Filmfest". V kině Lucerna bylo promítáno strhující drama z konce druhé světové války: V písku - Příslib svobody.
Tento snímek byl natáčen v koprodukci s Dánskem a oceněn na 26 světových festivalech. Vypráví příběh mladých vojáků z Německa, zajatců přidělených do Komanda smrti, kteří musí vyčistit dánské pláže od 45000 nášlapných min. Po skončení filmu následovala beseda studentů s organizátory festivalu o dojmech z představení.

 


Francie 2017

V polovině září se již tradičně Masarykovo klasické gymnázium vydalo na poznávací zájezd do Francie na Azurové pobřeží. Hned po příletu do Nice jsme všichni nasedli do autobusu, který nás dovezl do nádherného mobil-home kempu v Port Grimaud, který nese název Les Prairies de la Mer. Program byl velmi nabitý - téměř každý den jsme za odborného doprovodu paní profesorky Laštůvkové a Kottové poznávali nová místa. Podívali jsme se například do Cannes, do historické i moderní části, dojeli jsme vyhlídkovým vláčkem do Grimaud, nakupovali jsme v uličkách Saint-Tropez nebo si užívali dechberoucí panoramata na šlapadlech v kaňonu Verdon. Někteří z nás dokonce využili možnosti navštívit Monaco. Naučili jsme se spoustu nových francouzských slov a frází a dozvěděli se mnoho zajímavostí o této krásné zemi a její kultuře. Celý osmidenní zájezd se obešel bez větších problémů a všichni jsme si ho velmi užili. Doufáme, že se příště, jen o rok starší, opět sejdeme na stejném místě.

Veronika Zemenová, studentka sexty MKG
 
  
 

 

Školní rok 2016/2017


Velká Morava

Ve dnech 29. – 30. září 2016 jsme podnikli výpravu na Moravu, Moravu starou, Moravu Velkou.
Po obvykle opožděném odjezdu od MKG, v nepříjemně časné hodině, jsme si užívali uzavírky a drkotání na D1. Na první zastávku jsme dorazili téměř včas. Renesanční zámek v Bučovicích okouzlil arkádami i skvostnými stropy. Také my jsme zaujali průvodkyni svými znalostmi ikonografie freskové výzdoby. Další zastávkou, na kterou jsme nedorazili včas, byl památný Velehrad. Po prohlídce velkolepé baziliky jsme zanechali poděkování v návštěvní knize. Údolím rozkvetlých slunečnic jsme spěchali až pod palisádu Archeoskanzenu v Modré. Hned po obědě v místním hotelu nás čekal opravdu „velko“moravský mnich, který nás přes tři hodiny provázel dějinami Velké Moravy.  Šikovné ruce hrnčíře před námi vykroužily nádobku a po návštěvě pekařovy polozemnice jsme voněli kouřem. Placky ale pečeme lepší než naši předkové! V knížecím paláci jsme se naučili zacházet s kopím. Když jsme dorazili do vzdělávacího centra Konstantina a Metoděje, tak nás od výuky staroslověnštiny slovem i hlaholicí zachránil nachylující se čas. Poděkovali jsme mnichovi z Památníku Velké Moravy a rychle běželi do velkomoravského kostela. Za jeden den toho bylo docela dost.
Druhý den jsme plni energie vystoupali na středověký hrad Buchlov a prolezli ho od sklepa až po půdu, resp. po střechu věže. Byl z ní fascinující výhled, jež uklidnil naše vyděšené duše po setkání s hradním duchem u mumie. Z hradu jsme sestoupili do údolí k  zámku Buchlovice. Barokní rezidence nás přenesla do jiného světa. Po nezapomenutelném výkladu a prohlídce interiérů i parku jsme se s chutí naobědvali. Cestou domů jsme se ještě zastavili v Předklášteří u Tišnova, abychom vstoupili do kláštera Porta coeli. Plni dojmů, zážitků i únavy jsme v pozdním večeru přijeli do Říčan. Jak se ukázalo, strávili jsme na „staré dobré jižní Moravě“ poslední horké letní dny, které nám štědře nadělilo letošní září.

 


Toulky Azurovým pobřežím 2016

Než jsme se nadáli, tak jsme si místo chladného dne v České republice mohli užívat sluníčka ve francouzském městě Nice.
Během jednoho týdne jsme navštívili spoustu zajímavých míst. Mezi naše nejkrásnější zážitky by bez pochyby patřil kaňon Verdon, v jehož křišťálové vodě bylo naprosto úžasné koupání. Projeli jsme se vláčkem do starobylého městěčka Grimaud, kde jsme vyšplhali na zříceninu tehdejšího hradu. Lodičkou jsme dopluli do přístavu Saint-Tropez, kde jsme si prohlédli zrekonstruovanou četnickou stanici, navštívili místní trh s kořením a posnídali v butiku ikonického módního návrháře Christiana Diora.
Neopomněli jsme navštívit historickou část města Nice, která je známá svými květinovými trhy a nakonec našeho zájezdu jsme si prohlédli laboratoř na výrobu slavných francouzských parfémů v tradičním Fragonardu.
Kromě toho, že jsme si před naší maturitní zkouškou procvičili francouzskou konverzaci, jsme si také skvěle odpočinuli a nyní se můžeme plně vrhnout do našeho posledního ročníku na MKG.
 
studenti Masarykova klasického gymnázia 
 
 
     

Školní rok 2015/2016


Drážďany 2016
 
Naši studenti se zúčastnili zájezdu do Drážďan, kde si prohlédli Rezidenční zámek s klenotnicí, zahrady Zwingeru, město Altstadt se svojí dominantou „Frauen Kirche“ a malebné nábřeží lemované historickými památkami. Nezapomenutelným zážitkem byla večerní romantická okružní jízda, která ukázala Drážďany v celé své kráse.
 
 
 
 

Vánoce na MKG 2015
 

Mikuláš na MKG 2015
 
 

Exkurze Masarykova Klasického Gymnázia v České národní bance
 
Česká národní banka je důležitý institut České republiky a proto nemohla chybět na seznamu míst které jsme navštívili. Jako první jsme zhlédli dva zajímavé dokumenty. První byl hlavně o historii a druhý hlavně o práci ČNB. Pobavily nás a ponaučily. Nadále nás provedli připravenou expozicí, která dosahovala opravdu vše. Od historických, ještě původních, dveří od trezoru, které měli 8 tun, až po padělané bankovky. Prohlídku provázelo několik hádanek o zajímavé ceny, například o knížku o Národní bance nebo o slisované útržky starých, již nepoužitelných bankovek. Exkurze nás všechny velmi bavila, takže bych rád poděkoval učitelům (Štumpf, Hervert), že nám tuto skvělou exkurzi zorganizovali.

Jan Hromas, 3.A


Das Filmfest

Dne 22. října se studenti septimy a oktávy zúčastnili v kině Lucerna jubilejního 10. ročníku festivalu německy mluvených filmů - Das Filmfest. Tento festival každoročně pořádá Goethe-Institut v Praze, Rakouské kulturní fórum a Švýcarské velvyslanectví ve spolupráci s kiny Lucerna a Atlas. Viděli jsme strhující drama "Jsme mladí. Jsme silní", které bylo jako filmový speciál zařazeno do školní projekce. Film zachycuje rasové nepokoje v době před 20 lety na severu Německa. Neodráží však jen staré události, ale i přetrvávající problém xenofobie. Tento snímek byl promítán v původním znění s českými a anglickými titulky. Získal tři nominace na Německou filmovou cenu.


 Poznávací zájezd do jižní Francie 2015

Celý týden jsme cestovali po různých městech (např.: Grimaud -kde žili dříve Templáři, Nice-založené Angličany, Cannes- v překladu bažiny, Marseille- s velkou bazilikou na kopci, St Tropez,…), ale byli jsme dokonce i na ostrově. Jmenoval je St Honorat, zcela samostatně na něm žijí mniši.
Někam jsme pluli lodí a někde jsme se vozili vláčkem. Po příjezdu z výletů do campu jsme se chodili koupat do Středozemního moře, které je krásně průzračné a čisté. I samotné Port Grimaud ve stylu Benátek působí klidně a uspořádaně. Na několika místech jsme zastihli trhy se spoustou oblečení a pochutin.
Celý výlet byl velmi vydařený a moc se nám líbil!
                                                                                                    Johana Švejdová, kvarta MKG

Poznávací zájezd do jižní Francie 2015 
 
Náš výlet jsme započali pátečním odjezdem z Říčan. Když jsme dojeli do kempu, kde jsme byli ubytovaní, bylo brzy ráno a mi jsme mohli být celý den na pláži. Příští den jsme se byli podívat na trhu v Port Grimaud. V pondělí jsme navštívili městečko Grimaud, kde se nachází zřícenina sídla knížecí rodiny Grimaldiů, ulice templářů a jiné staré památky. Dalšího dne jsme jeli do Saint Tropez, zde je četnická stanice, kde byl natáčen Četník ze Saint Tropez, ale nachází se tu i mnoho luxusních domů, obchodů a lodí v přístavu. Příští celodenní výlet se konal v Marseille, kde jsme mohli navštívit katedrálu Notre Dame de la Garde (katedrála Panny Marie Strážné), viděli jsme ostrov If, kde byl podle románu Hrabě Monte Christo vězněn Edmond Dante, Staré město a samozřejmě nechyběly nákupy. Následující navštívené město bylo Cannes, nachází se zde festivalový palác a různé památky, zde jsme byli pouze asi hodinu a půl a poté jsme odjeli lodí na ostrov Saint Honorat, kde bydlí mnichové, kteří zde pěstují vlastní odrůdy vína a vyrábí různé likéry. Poslední celodenní návštěva byla v Nice. Prošli jsme se po anglické riviéře a nezapomněli jsme zajít do Fragonardu, což je velice proslavená parfumerie, jež existuje už od doby vlády Ludvíka XIV. Prohlédli jsme si staré centrum a některé památky, nakoupili poslední suvenýry a odjeli jsme zpátky do kempu. Poslední náš den na Azurovém pobřeží jsme strávili u moře a pozorovali z dálky závod regat. Domů jsme odjeli ve večerních hodinách a v neděli jsme přijeli v poledne. Každý ihned rodičům vyprávěl, jak se měl a co zažil.
                                                                                                   Marie Formánková, sexta MKG
 
      

Seznámení s konceptuálním uměním a tvorbou Jána Mančušky

Ve středu 23.9. jsme s třídami 2.A a 2.B využili jeden z programů pro studenty připravený Národní galerií v Praze. Zavítali jsme do výstavních prostor v Městské knihovně, kde jsme si prohlédli retrospektivní výstavu jednoho z nejúspěšnějších českých umělců 2. pol. 20. stol. Jána Mančušky.
Formou prohlídky zajímavých instalací, které neotřelým způsobem upozorňují na estetiku běžného života, jsme se zamýšleli nad konceptuálním uměním. 
V souvislosti s jeho zájmem o estetiku každodennosti studenti vytvářeli drobné prostorové objekty, instalace a koláže za použití primárně neuměleckých předmětů běžné denní (s)potřeby.
Stejně jako Mančuška ve svých dílech často používal text, i naše studentské výtvory byly v neposlední řadě obohaceny textovou složkou, kdy písmena získala další významy, stala se nejen znaky, ale i zajímavými vizuálními tvary.
Děkuji všem studentům za pozornost a diskuzi s tvůrčími názory, které při retrospektivním hodnocení výstava přinesla.

 

 


Návštěva Trojského zámku a výstavy Václava Ciglera

Prodloužený zářijový víkend jsme s terciemi A a B zakončili výtvarnou exkurzí.
Exteriér a interiér Trojského zámku je ideální prostor představit dílo významného umělce, který v mnoha směrech překračuje hranice sklářské tvorby a dotýká se řady environmentálních i architektonických problémů. Je průkopníkem v uplatnění optického skla, které vtáhl do světa umění z technického a vědeckého prostředí. Tato metoda mu umožnila vytvářet objekty, které okolní svět opticky absorbují a dynamizují. Světelně-kinetický moment je tak trvalou součástí celé řady jeho prací, ať už jej zprostředkovává sklo, leštěný kov, vodní hladina, nebo všechna média společně.
Nejdříve nás průvodkyně zavedla do zámeckých zahrad a seznámila nás s barokním uměním, architekturou, symbolikou výzdoby i umístěním zámku vzhledem k Pražskému hradu. 
Následovala prohlídka krásných interiérů, doplněných skleněnými objekty sochaře Václava Ciglera. Postupně nás všechny pohltila dokonalá čistota, transparentnost, zářivost, barevnost a nádhera minimalistických soch. Nakonec i ti nejméně zaujatí studenti zkoumali efekty, které odrazivé plochy vytvářely.
Závěrem jsme si mohli v zámecké oranžerii vyzkoušet práci s podobnými efekty, se kterými pracuje Cigler, pomocí transparentních fólií a některých lesklých materiálů. Případně využít přírodnin k tvorbě land artových instalací.
 
  
 

Osvětimské album - kvarta MKG

Osvětimské album je jedinečným autentickým dokumentem, který zachycuje koncentrační tábor Osvětim-Birkenau na jaře 1944. Kromě alba z doby výstavby tábora v letech 1942–1943 a tří fotografií ilegálně pořízených samotnými vězni neexistuje jiný autentický obrazový dokument, který by přibližoval dění v Osvětimi. Historici právem považují Osvětimské album za jedno z nejdůležitějších svědectví o osudu milionů zavražděných. Téměř každý, kdo viděl nějaký televizní dokument o holokaustu nebo četl knihu věnovanou tomuto tématu, se již s některou z vystavených fotografií pravděpodobně setkal. Bez Osvětimského alba bychom se museli spoléhat pouze na vzpomínky a vyprávění přeživších.
 

Historická expedice „Tábor 3A/B“ (závěrečná zpráva)

Místo a čas:Říčany, stará budova ČD, 4. 9. 2015, 7:25 středoevropského času.
Odvážní a neohrožení členové expedice se sešli na určeném místě v počtu 45 terciánů.
Vedoucí expedice Mgr. Jiří Růžička přednesl uvítací projev.
Členové expedice odjeli s radostným očekáváním osobním vlakem v 7:34. Benešov, 8:10, zpoždění 5 minut.
Badatelé úspěšně překonali první překážky a zvládli přestup na rychlík.
Olbramovice, 8:28, zpoždění trvá.
Indiáni vytrhali koleje, cesta po železnici není dále možná. Badatelé zachovávají klid a spořádaně nastupují do autobusu.
Tábor, 9:07, šťastný příjezd
Cestou do muzea se badatelům podařilo objasnit záhadu krakorce a sgrafita.
Tábor, 9:55, Husitské muzeum
Po vzoru husitů museli všichni účastníci expedice odevzdat svůj majetek do společných kádí.
Vypukla badatelská horečka. Žádný panel, tabule, vitrina, model ani exponát nezůstal ušetřen studialačných badatelů. Velká překvapení odhalily komixy i záhadná kukátka v expozici. Všichni, kteří do nich nahlédli, objevili nejskrytější tajemství muzea.
Po vyplnění dokumentace dokončili úspěšně badatelé výzkum a konečně si oddychli.
Hrozící ztráty na životech byly zažehnány, oběd zachránil badatele před smrtí hladem.
Tábor, nádraží ČD, v 13:00 zahájen návrat.
Olbramovice, nečekaná komplikace: nečekané zpoždění 25 minut.
Říčany, 14:59, konec expedice, cíl dosažen s úspěchem.
Poděkování všem účastníkům, s úctou ..... vedoucí expedice.
 
   
  

Školní rok 2014/2015


Třídní vycházka tercie se psy

Naše třída (tercie) i s panem profesorem třídním Hemelíkem měla sraz u sokolovny v Radešovicích. Přišlo poměrně hodně lidí, ale i osm psů. Po cestě někteří běhali na volno, jiní zůstat na vodítku. Menší rasy se zřejmě občas bály, ale v náruči páníčků či paniček je strach přešel. Psi si spolu hezky hráli a my jsme si povídali.
Došli jsme až k Olivovně, odkud jsme se vrátili jinou cestou na Jureček. Tam byl rozchod, i přesto nás hodně zůstalo se svými mazlíčky v lese nebo u vody. Myslím, že se všem výlet líbil a doufám, že příští rok vezme více lidí svého čtyřnohého přítele.
 
Johana Švejdová
 

         


HISTORICKÁ EXKURZE PRAHA-VÍTKOV

Dne 19.5 zavítala naše třída tercie na exkurzi do Vítkova v Praze. Vyjížděli jsme ráno z Říčan a vlakem jsme se dopravili na Hlavní nádraží, kde jsme nadále pokračovali. Po zdolání náročného kopce se mnozí z nás vyřádili při focení u sochy Jana Žižky. Ostatně můžete vidět našeho spolužáka Matěje Šimečka, jak s radostí “drží“ tuto bronzovou sochu, která je mimochodem třetí největší na světě. Exkurze začala tím, že jsme byli rozděleni na tři skupiny, které spolu spolupracovali. Každý jedinec skupiny dostal pracovní list a ve spolupráci s ostatními hledal odpovědi na různé otázky. My jsme dostali cvičení na téma: ,,Mnichovská dohoda a obsazování Československa“, jiná skupina měla zase jiné – např. ,,Židovská otázka v Protektorátu.“ Pokud jsme něco nevěděli, pomohla nám příjemná průvodkyně Andrea. Po vyplnění pracovních listů jsme pokračovali do velkého sálu, kde jsme poslouchali vyprávění paní průvodkyně. Po skončení exkurze se každý vydal po svých, někteří zůstali v Praze a jiní se vrátili zpět do Říčan. Děkujeme panu profesorovi Hemelíkovi, že s námi měl trpělivost. Exkurzi jsme si velmi užili a doufáme, že takových akcí bude ještě mnoho.
 
Martina Profotová, tercie

 
   

 


SPORTOVNÍ DEN NA MKG

Dne 18. 5. 2015 se konal Sportovní den, který se odehrával u říčanské Sokolovny. Soutěžilo se ve dvou disciplínách. Dívky od primy do kvarty soutěžili v přehazované a chlapci v kopané. Akce začínala v 9 hodin ráno a končila po půl 12 dopoledne.
První zápas se sekundou A jsme prohrály, ale vítězství nad primou A nás mile potěšilo a povzbudilo. Nakonec naše snaha skončila 3. místem. Byly jsme na sebe hrdí, i když jsme si nemyslely, že po prvním zápasu vyhrajeme cenu. Sladké ceny byly pro všechny včetně dvou dívek, které nám při zápase pomohly, jelikož nás bylo jen 5. Akce se nám moc líbila a doufáme, že bude i příští rok.

DĚKUJEME STUDENTKY PRIMY B

Tímto bychom chtěli ohodnotit turnaj, který se konal 18. 5. 2015 v Říčanech u sokolovny. Jsme moc rádi, že se tento turnaj odehrál, protože jsme v něm zaznamenali slušný úspěch, ale našlo by se i více důvodů. Turnaj měl skvělou organizaci, kterou zajišťovali pan profesor B. Štump, M. Hemelík a pan prof. Hervert, který organizoval přehazovanou u dívek. V kopané byly dvě skupiny, ze kterých vítězové hráli tzv. Super-finále o 1. a 2. místo v turnaji. V 1. skupině vyhrála Prima B a ve 2. skupině Kvarta, která vyhrála po napínavých penaltách s Tercií. V Super-finále vyhrála Kvarta nad Primou B 2:0. Po Super-finále následovalo vyhlášení se zajímavými cenami. Celkově si myslíme, že je velmi dobře, že škola občas pořádá takové turnaje mezi třídami. Bylo to úžasně strávené pondělí.

Studenti z Primy B

V pondělí 18. 5. proběhlo sportovní dopoledne prvních 4 ročníků Masarykova Klasického Gymnázia. Soutěžilo se ve dvou disciplínách a to ve fotbale pro chlapce a přehazované pro dívky. Počasí se nám velmi vydařilo. V jasném slunečním dnu jsme v obou disciplínách odehráli napínavé zápasy. Nakonec naše třída Sekunda A obsadila první místo v přehazované a třetí ve fotbale.

Toto dopoledne bylo podle nás velmi vydařené, a těšíme se na jeho zopakování.
 
Ondřej Svatoš, Marek Štěpánek, Filip Štěpánek
 

Tři dny v Drážďanech

V brzkých hodinách vyrazila naše skupina v čele s profesorkami směrem na hlavní nádraží v Praze, odkud jsme se pak dali na tříhodinovou cestu vlakem do Drážďan, města trůnícího se na Labi.
Po příjezdu jsme si prošli ty nejdůležitější památky a nadšenci umění si mohli prohlédnout celý areál Zwingeru, nádherné galerie se sály Starých mistrů, kabinet Matematicko-fyzikální a sbírku porcelánu z Míšně. Rozhodně jsme toho nelitovali.
Další den byl ve znamení projížďky parníkem po Labi, kde jsme mohli obdivovat malebné zámečky a luxusní vilky na svazích řeky.
V neposlední řadě jsme navštívili slavnou Drážďanskou klenotnici v Rezidenčním zámku, která v sobě čítá poklady nevyčíslitelné hodnoty.
Poslední den se každý s tímto dech beroucím městem rozloučil po svém.
Někdo využil volného času, aby navštívil nejbližší muzea, ke kterým patří například světoznámé Hygienické nebo Dopravní muzeum.
Avšak většina z nás podlehla nákupní horečce a můžeme potvrdit, že naše peněženka byla poté o dost lehčí.
Závěrem bychom chtěli dodat, že zájezd nám příjemně utekl a jsme si jisti, že nejsme jediní, kdo odjížděl s příslibem se do Drážďan zase vrátit.

A. Novotná, J. Hahnová - septima
 
   
 

NESKUTEČNO - Výstava s workshopem

Dne 10. dubna jsme navštívili pražskou Galerii umění pro děti, jenž prezentuje umění nejen tradičním způsobem, expozicí obrazů a objektů, ale současně hravou a tvůrčí formou zaměřenou přímo na děti.
Aktuální výstava s názvem Neskutečno našim studentům 1. B a 2. B přiblížila abstraktní tvorbu pěti osobností současné umělecké scény (Františka Hodonského, Aleše Lamra, Petra Písaříka, Karla Štědrého a Viléma Kabzana). Expozice byla doplněna několika interaktivními prvky, kde mohly děti vstoupit do výstavy a také se na ní podílet drobnými tvůrčími zásahy.
Zážitky a inspirace studenti uplatnili při workshopu, kde sami vyráběli abstraktní obrazy netradiční formou.
Díky všestrannosti a množství aktivit nás všechny výstava zaujala a bavila. Těšíme se na další.


Lyžařský ozdravný pobyt oktávy

Začátkem druhého měsíce tohoto roku vyrazila naše třída oktáva na poslední lyžařský zájezd. V doprovodu kytary a hlasitého zpěvu, avšak lehce falešného, jsme v neděli navečer dorazili do Rokytnice nad Jizerou. Náladu nám ještě zlepšilo velké množství zmrzlé formy H2O.
Dalšího dne ráno jsme se plni očekávání vydali na nejbližší zasněžený kopec. První překážkou byly nekonečné fronty na lanové dráhy, kde slabí členové skupiny začali odpadat a smutně se vracet na chatu. Ti vyvolení, kteří se dostali na vrchol hory, čekal náročný a nebezpečný sjezd dolů. Mnoho jedinců si postupně začalo stěžovat na propocená trička a unavené nohy. Jako již prvně zmínění se začali vracet nejkratší cestou do bezpečí voňavé koupelny. Nakonec jen ti nejsilnější a nejvytrvalejší tento boj vůle a fyzických sil vydrželi až do večera.
V tomto duchu probíhali i následující čtyři dny a v sobotu jsme všichni vyčerpaní, ale spokojení jeli domů za svými rodinami s vědomím, že i naše poslední školní akce se vydařila a budeme mít v budoucnu na co vzpomínat. Vždyť právě ze školních výletů máme nejvíce zážitků, po kterých se nám bude stýskat.
 
Daniel Odvárko a Pavlína Chladová
 

EXKURZE DO VĚZNICE PRAHA-PANKRÁC

Dne 20. února 2015 jsme podnikli, v rámci seminární práce našich spolužáků, exkurzi do vazební věznice na Pankráci. Myslím, že to byla dosud nejzajímavější exkurze, na které jsme byli. Do různých koutů vězení se veřejnost běžně nedostává.

Před vstupem do vazební věznice jsme všichni museli projít kontrolou. Své věci jsme uschovali do železných skříněk střeženými zámky. Dále jsme prošli bezpečností bránou. Dostali jsme visačky s nápisem NÁVŠTĚVA. Ve dvoře vězeňské věznice se nás ujal tiskový mluvčí, který nás dovedl do vězeňského památníku. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí o historii vězeňství, mučicích nástrojích, uniformách a popravách. Byli jsme i v místnostech, kde se popravy doopravdy odehrávaly.
Dále jsme se dostali do vazební věznice. Viděli jsme ženské oddělení, mohli jsme si prohlédnout cely, ve kterých vězni přebývají, a dozvěděli jsme se další spoustu zajímavých věcí, které se týkaly každodenního života ve vězení. Oddělení se zvýšenou ostrahou nám nebylo zpřístupněno, protože se v něm pohybují nebezpeční pachatelé. Tiskový mluvčí nás také zavedl do kovovýrobny, kde vězni
pracují a tím si vydělávají peníze.
Během prohlídky jsme mohli vidět i několik vězňů. V tu chvíli člověku běhá hlavou, co asi ten člověk udělal, jak dlouho tam je a jestli ho někdo navštěvuje. Exkurze byla velmi poučná, určitě nám hodně pomůže při studiu.
 
Jana Rysková, sexta 


OBERTAUERN 2015

Jako každý rok jsme se s dětmi vydali na lyžařský výcvik do Obertauernu v rakouských Alpách. Celý týden se velmi povedl, děti přijely nadšené. Po vyprchání bezprostředních dojmů nám týden měly shrnout do cca 250 slov. Zde jsou jejich postřehy:
 
"Už v pondělí 5. 1. jsme se všichni sešli před budovou školy, s plnou náloží tašek. Všichni se už těšili, až vyjedeme z Čech do městečka Obertauern v rakouských Alpách. Cesta trvala přibližně 9 hodin i s hodinovou přestávkou v Budějovicích. Poté jsme se ještě dojeli do Rakouské benzínky. Do hotelu Gottschallalm ve středisku Obertauern  jsme dorazili okolo 17:20. Přečkali jsme noc a ráno v osm hodin byla snídaně. V 8:55 jsme měli sraz před hotelem oblečeni na lyže. Během lyžování jsme měli srazy cca. každou hodinu, někdy i po 2 hodinách. Lyžovali jsme po skupinkách a museli jsme u sebe mít mapu, skipas a telefon na profesorský sbor. K obědu byla vždy polévka, hlavní jídlo ( 2x byly hranolky) a moučník. Pak následoval polední klid. Většinou jsme koukali na filmy, nebo chodili navštěvovat kamarádky."

"Odpoledne jsme lyžovali jen krátce. S panem Lohynským jsme mohli blbnout ve snowparku. Poté byl klid na pokojích, nebo jsme mohli chodit ven a hrát si se sněhem. V deset hodin večer byla večerka (poslední den až v jedenáct!). Takto probíhaly všechny dny až na čtvrtek, kdy jsme jeli do města a nakoupili suvenýry a věci pro své blízké. V pátek večer byla bojovka. Byli jsme rozděleni do skupin a cesta nás dovedla až na sjezdovku. Byla to super noční hra!"

"V sobotu ráno jsme nasedli do autobusu, na benzínce jsme nakoupili poslední zásoby Almdudlera a už se těšili domů. Týden se nám moc líbil, bylo krásné počasí a lyžování bylo taky skvělé. Děkujeme profesorskému sboru, že nám tenhle zájezd uspořádal a už teď se těšíme na další!"

Tercie, MKG 

   


Setkání s pamětnicí Terezína Doris Grozdanovičovou

 

 „Hitler by se z mojí míšené rodiny a napůl indických vnoučátek  zbláznil,“ usmívala se pamětnice ŠOA Doris Grozdanovičová

Jako už tradičně, i letos se část studentů, tentokrát tercie doplněná o doslova pár oktavánů, vydala s panem profesorem Hemelíkem na prosincovou exkurzi do Židovského muzea v Praze.
První částí programu byl naší škole už dobře známý „Hanin kufřík“, vyprávějící o osudu sourozenců Bradyových a jejich rodičů, který by nám nejspíš zůstal docela utajen či neznámý jako mnoho životů poznamenaných válkou, nebýt japonské učitelky a především pracovnice tokijského centra pro výzkum holocaustu, Fumiko Ishioka, která se rozhodla vypátrat Haninu totožnost. Tím nám přiblížila osud dívky z Nového Města na Moravě, která koncentrační tábor nepřežila (zemřela ve třinácti letech v Osvětimi) , jejíž odkaz ale žije dál i díky jejímu staršímu bratrovi, který po létech o své sestře a pobytu v koncentračním táboře promluvil a přispěl tak ke zdokumentování svého i jejího příběhu.( Levine, K.: Hanin kufřík - Příběh dívky, která se nevrátila, Portál,Praha 2003).
 
Terciáni si tak osvěžili v hodinách dějepisu nabyté vědomosti a za přítomnosti paní Zuzany Pavlovské se dozvěděli něco více o perzekuci Židů v době protektorátu (a, jak už víme, i před jeho oficiálním vznikem), o smutném osudu většiny z nich a nařízeních, která jejich život i mimo zdi ghetta nebo dráty koncentračních táborů značně degradovala.
 
Dalším bodem programu bylo setkání s paní Doris Grozdanovičovou, dnes úctyhodnou osmaosmdesátiletou dámou, která přežila Terezín. Po válce vystudovala angličtinu a filosofii na univerzitě v Brně, na které s láskou vzpomíná právě jako na rodnou Jihlavu, z níž se tam v šesti letech odstěhovala. 
 
„Pásla jsem ovečky a byla přidělená na zemědělské práce. To mě zachránilo. Byla jsem na čerstvém vzduchu a měla práci, která nebyla dočasná. Vyhnula jsem se tak transportu,“ vzpomíná.  
 
Vzpomíná na to zlé, i na to dobré. Na esesáka, kterému se v ghettu dívala tváří v tvář a kterému stačil jediný pohyb rukou, hnutí mysli, aby nám dnes nevyprávěla. Na četníka, který se jí po skončení války ujal a pomohl jí postavit se na nohy. „Uviděl mě v Terezíně, kde drželi četníci stráž. A prý, kam po válce půjdu. Když jsem řekla, že nevím, nabídl, že se o mě postará. Měl prý dceru, která zemřela na zánět mozkových blan, stejně starou jako já. Šla jsem, i když jsem mu moc nevěřila,“ vzpomíná dál.I na knížku, kterou jí jako zázrakem nezabavili a která jí byla útěchou ve chvílích smutku a nejistoty.
Po konci války se z lágru vrátili jen ona a její bratr. „Bylo to jako zázrak, že jsme se našli. Nevěřila jsem, že žije,“ popisuje se slzami v očích shledání po návratu z Terezína, v němž strávila své šestnácté, sedmnácté, osmnácté i devatenácté narozeniny. Jejich rodiče to štěstí neměli. „Smrt maminky byla tím nejhorším, co mě v Terezíně potkalo,“ roztřese se a vzápětí ilustruje radost z bratrova návratu vtipem, kterým i přes to, co prožila a vzpomíná, přímo srší: „Když přijel z lágru, bydleli jsme nějakou dobu spolu. A tři týdny jsme se nehádali!“
 
Doris Grozdanovičová stále aktivně působí jako překladatelka a členka Terezínské iniciativy. Dlouho o svých zkušenostech a zážitcích z Terezína nehovořila. „Je to těžké,“ říká prostě a v hlase nepotlačuje slzy. Snad i v tom je její síla, když vzápětí dodává: „Ale je nás, pamětníků,  málo a o tom, co se stalo, lidé vědět musí. Je naše povinnost jim to povědět.“
 
„Řekněte mi upřímně, kdo je vám nejsympatičtější, čí řeč?“ chce vědět ta energická a skvělá žena po skončení diskuze, kdy se za ní na chviličku ještě sama zastavím, abych jí poděkovala a zeptala se na pár dalších věcí, které se mi honily hlavou …
 
Loni to byl pan Verner, před ním paní Marta Kottová, před lety paní Růžena Blechová. Každý z nich s sebou přinesl vedle svého příběhu, tak podobného těm tisícům dalších a přece jedinečného právě v tom, že se oň mohou a dokážou podělit, i něco navíc pro každého z nás zúčastněných. Odkaz,humor, motto … hlavně naději. Naději, že síla slov dokáže mnohé, především má ale šanci dokázat dost toho dobrého, co v lidech je a bude, budou – li oni sami chtít.
 
„Ano, stále překládám. Umřít totiž ještě nechci, proto nechodím po doktorech,“ uzavřela dnešní setkání vitální paní Doris …
 
Děkujeme paní Doris za její ochotu podělit se s námi o svůj příběh, paní Pavlovské za organizaci celého dopoledne a panu profesoru Hemelíkovi za tradiční zakončení roku. Do toho dalšího snad i díky exkurzi vkročíme o něco moudřejší. Vědět a znát nikdy není na škodu, v tomto případě rozhodně ne.
 
Petronila
 
  

 


17.12.2014 - Vánoce na MKG


Život podle Václava Havla aneb oslavy Sametové revoluce na naší škole 

V rámci 25. výročí Sametové revoluce jsme se zapojili do projektu Naše revoluce a vytvořili obraz událostí kolem 17.11. 1989 v Říčanech prostřednictvím pamětníků, dobových dokumentů apod. Chtěl bych zde upřímně poděkovat svým studentům Vítkovi Stiborovi a Kristýně Kumpfové, kteří s chutí a zaujetím pracovali na zmapování událostí a lidí v tomto zmíněném období. Potěšili i takové věci jako nález záznamů o tomto období Štěpána Thümmela na půdě jejich domu apod. Stejně tak bych chtěl ze srdce poděkovat všem zúčastněným osobám za jejich nevšední přístup a ochotu podělit se s námi o své zážitky a vzpomínky. Závěrem přidávám reflexi studentů na jakési zakončení oslav, což byl snímek režisérky A. Sedláčkové Život podle Václava Havla a procházka po pamětních místech souvisejících se 17. listopadem.    

Kliknutím na obrázek se otevře databáze Sametové revoluce v Říčanech.

V pátek 21. listopadu se vyšší stupně našeho gymnázia vypravily do Prahy do kina na film o Václavu Havlovi. Šlo o životopis prvního českého prezidenta v režii Andrey Sedláčkové. Shrnoval život Václava Havla od začátku až do konce.
Připomněli jsme si jeho hlavní životní okamžiky jako začátky u divadla, dopady nastolení komunismu v Československu, několikero zatčení, čtyři roky strávené ve vězení, jeho první ženu Olgu, Sametovou revoluci. Dílo také dále zahrnovalo Havlovo první prezidentské období, rozpad Československa, druhé prezidentské období, ale to už jako český prezident, druhou manželku Dagmar a poslední chvíle jeho života. Film obsahoval zároveň dobové záběry např. promluva k demonstrantům proti režimu z balkonu nakladatelství Melantrich na Václavském náměstí, nebo záznam prezidentova pohřbu. Snímek, nám studentům, pospojoval, či doplnil informace o jedné z nejvýznamnějších a nejváženějších osobností, která se zasadila o zrušení komunistické nadvlády a také o době, ve které vyrůstali naši rodiče.
Po sedmdesáti minutovém dokumentárním filmu jsme se odebrali na Národní třídu, abychom se zde podívali na památník 17. listopadu 1989. Deska se nachází se v podloubí domu čp. 118 a jejími autory jsou Miroslav Krátký a Otakar Příhoda. Celé místo bylo obklopeno svíčkami z letošního 25. výročí 17. listopadu. Výlet jsme završili zastavením se u uměleckého díla od Davida Černého a to pohyblivé hlavy spisovatele Franze Kafky a procházkou po Václavském náměstí.


Tomáš Barták, Anna Kloužková


 Francie 2014

Každým rokem na začátku podzimu pořádá naše škola zájezd do Francie na Azurové pobřeží. Letošní rok jsme si však snažili užít co nejvíce, jelikož to, vzhledem k předělávání kempu Les prairies de la mer, kde jsme byli ubytováni, možná bylo naposledy. Kemp se nachází v malém městečku Port Grimaud, kde jsme měli zařízené večeře v jedné české restauraci. Navštívili jsme několik krásných francouzských měst jako Avignon, Nice, Saint Tropez, Grasse, Grimaud a pak také Monako. Prošli jsme si Avignonský papežský palác, zazpívali jsme si známou francouzskou písničku Sur le pont d’Avignon u Avignonského mostu svatého Benezeta. Výlet do Saint Tropez byl naplánován na čtvrtek, kdy se zde konají trhy. Celé náměstíčko se stánky jsme dokonale prolezli a snažili se s prodavači mluvit jen francouzsky. Někteří si dokonce v Saint Tropez došli na snídani k Diorovi. Díky časovému skluzu se musely výlet do Grasse a Nice spojit do jednoho dne. Nejprve se vyrazilo do Grasse, kde jsme navštívili místní parfumerii Fragonard. Po krátké přestávce u Mac Do následoval rychlý přesun do Nice, kde nás čekaly další trhy a to trhy květinové. Dále také náměstí a dechberoucí nábřeží. Nejkrásnější výlet byl však do Monaka. V Monaku jsme se zastavili u knížecího paláce a v katedrále svatého Mikuláše, kde je pohřbená slavná Grace Kelly a od roku 2005 i její manžel princ Rainier III., který jí tam, až do své smrti, každý den nosil čerstvé růže. Dále také místní japonskou zahradu, casino Monte Carlo a známou zatáčku F1. Také jsme se podívali do monackého oceánografického muzea, kde se nám naskytla možnost pohladit si zakrslého žraloka. Poslední navštívené městečko bylo Grimaud, malinké, ale kouzelné, vzdálené o d Port Grimaud asi 7 kilometrů. Mezi Grimaud a Port Grimaud jezdí turistický vláček, který jsme i my zvolili jako vhodný pro přesun. Vyšplhání na věž hradu v Grimaud nebylo jednoduché, ale ten pohled jednoznačně stál za to. Na jedné straně vidíte na Port Grimaud, za ním i Saint Tropez a dále na plachetnice mizící za obzorem, na té druhé pak rozlehlé nížiny Provence. Všichni doufáme, že to naposledy nebylo, ale to se uvidí až příští rok.
 
Anna Kloužková, septima

 

 
3. 10. 2014 – Botanická zahrada PřF UK a Hrdličkovo muzeum

Dne 3. 10. 2014 jela kvinta na dějepisnou a biologickou exkurzi do Prahy. Navštívili jsme Hrdličkovo muzeum a Botanickou zahradu PřF UK. V muzeu jsme se dozvěděli důležité informace o historii vývoje člověka, které se nám budou ve škole velice hodit, jelikož se o tom teď také učíme. Dále jsme se dozvěděli o tom, jaké máme společné rysy s lidoopi a jak se od nich naopak lišíme. Poté nám řekli také o různých poruchách, kterými může člověk trpět např.: gigantismus a jiné růstové poruchy. Nebo o tom jak rozeznat kostru ženy od kostry muže. Mohli jsme vidět různé druhy úrazů, i jak se lidé mumifikovali, a mnoho dalšího. Ale také jsme si mohli prohlédnout kostry různých živočichů, které tam měli vystavené, a mnoho dalších odlitků.
Jakmile skončila exkurze v Hrdličkově muzeu tak jsme navštívili Botanickou zahradu PF UK. Tam jsme zjistili nové informace o rostlinách a také jaké tam mají živočichy (např.: kruhočka) a kvůli čemu je tam chovají. Také jsme měli možnost poznat, jaké jsou rozdíly mezi rostlinami, mezi kterými bychom se mohli splést např.: cikasy a palmy. Mohli jsme také vidět banánovníky, parožnatky, palmy, Viktorii královskou, a další. Poté jsme se dozvěděli nemálo informací o kaktusech, např.: do jakých skupin je lze dělit, proč mají ostny a ne listy, v jakém prostředí se vyskytují, atd.
 
za kvintu Marie Formánková
 
  

 


ORGANIZACE ŠKOLNÍHO ROKU 2017/2018

Začátek školního roku 2017/2018:
4. září 2017

Podzimní prázdniny:  
26.října a 27. října 2017

Vánoční prázdniny: 
23. prosince 2017 – 2. ledna 2018

Pololetní prázdniny: 
2.února 2018

Jarní prázdniny: 
19. února – 25. února 2018

Velikonoční prázdniny: 
29. a 30. března 2018

Hlavní prázdniny: 
1. červenec 2018 – 31. srpna 2018

Začátek školního roku 2018/2019:
3.září 2018

Ředitelská volna školního roku 2017/2018::
29. září 2017
28. března 2018
7. května 2018

NOVINKY

projekt DĚTI DĚTEM

materiální zabezpečení  

výsledek výběrového řízení

leták

školení

další nové moduly z projektu "Děti dětem" jsou v sekci projekty